Kuldkõrvarõngad

Kuldkõrvarõngaste ajalugu

Kuldkõrvarõngaid valmistati juba ammu ennem meie aja arvamist (eKr). Kreeta saarel asuv Minoani rahvas oli Euroopa esimene suur tsivilisatsioon ning tänu neie headele kontaktidele- ning kaubavahetusele teiste rahvustega olid nad metalli töötlemises heal tasemel.

Foiniiklased (tänane Liibanon) ja Egiptlased käisid tihti Kreeta saarel kaupa vahetamas ning muuhulgas saadi Minoani kaupmeeste käest pronksist, vasest ja kullast ehted – ka kuldkõrvarõngaid.

On ajaloolasi, kes asetavad kõrvarõngaste kandmise tava Lääne-Aasiasse, eksemplare on leitud Mesopotaamias (praegune Iraak) muistses Uri linnas asuvatest kuningate haudadest. Selliste kõrvarõngaste vanus on 5000 aastat.

Kuid selliste isikupärastatud ehete kasutamist võis lisaks babüloonlastele leida ka teistel iidsetel rahvastel: pärslastel, indiaanlastel, heebrealastel, araablastel, nad kasutasid neid ka talismani ja kaitsena. See tähendab, et selle eesmärgid ei olnud ainult dekoratiivsed, nagu nad oleksid sajandeid hiljem.

Algselt kandsid kõrvarõngaid enamasti mehed (kuigi ka naised kandsid neid) ja need olid tavaliselt kõrvu läbistavad kuldrõngad. Huvitav on märkida, et vanad kreeklased keelasid nende kasutamise meestele, st et ainult naised võisid neid kanda, ja vastupidi, indiaanlased lubasid neid kasutada ainult meestel.

Talismanina oleks see, kes kannab kõrvarõngaid, kaitstud rünnakute ja kurjade eest. Kuid paljudes kultuurides olid need ka objektid, mis sümboliseerisid inimese staatust ja sotsiaalset funktsiooni. Need asjaolud nõudsid, et need oleksid ehteks kohandatud.

Teistes iidsetes kultuurides pandi teatud rõngaid orjadele, pärisorjadele või sõjavangidele, et tunnustati nende sotsiaalset staatust. Vanimad säilinud näited on pärit Assüüria ja Egiptuse hauakambritest ning need on rõngad, mille küljes ripuvad erinevad kujud, näiteks naelad, poolkuud või prillid. Peale selle ajaloolise väärtuse on materiaalne väärtus väike.

Võime mainida väga kuulsat vaaraot, kes neid kandis ja armastas: väidetavalt oli Ramses II-l tuhandeid kõrvarõngaid, mis olid nii keerukad ja nii läbimõeldud kujundusega, et need olid ilmselgelt tehtud mõõtude järgi ja väga väärtuslikud. Muidugi saavutas kullassepatöö erilise taseme Kreekas (kus kõrvarõngaid kasutasid ainult naised), sest muljetavaldav oli miniatuursete kujude kulla ja emailide väljapanek: lilled, puuviljad, linnud või naisepead, peen kõrvarõngad jõukatele inimestele.

Kreeka puhul on huvitav see, et kuna kõrvarõngad olid sageli rikkaimate naiste isikupärastatud ehted, levis nende kasutamine naissoost elanikkonna hulgas ja seega võis nendega kaunistatud näha vähem jõukaid naisi.

Rooma impeeriumi lagunemine ja kristliku kiriku esiletõus juhatas sisse keskaega. Kõik muidugi ei saanud tellida eritellimusel valmistatud ehteid, kuid üsna tavaline oli, et nad kandsid neid peorõivaste tavapärase osana.

Vallalised naised kasutasid neid vallutuselementidena. Mida edevam ja edevam, seda rohkem rääkisid nad noormehele, millisest ühiskonnakihist nad pärit on. Selles mõttes olid kohandatud ehted parim viis raha eksponeerimiseks. Ja kui me räägime piraatidest, siis oli tavaline, et nad kandsid pakse kuldkõrvarõngaid. Mõned ütlevad, et kasutasid neid kaitsena, ja teised ajaloolased märgivad, et nemad maksid oma matmise eest juhuks, kui nad surevad ilma aardeta.

Kuldkõrvarõngad internetist

Eestis müüakse tuhandeid erinevaid kuldkõrvarõngaid kümnete kaupmeeste poolt. Kuldkõrvarõngaste hinnad algavad paarikümnest eurost ning ulatuvad kuni tuhandete või isegi kümnete tuhandete eurodeni. Suurema osa kuldkõrvarõngaste hinnad jäävad siiski mõnesaja euro vahemikku.

Osta kuldkõrvarõngad e-poest

Kuldkõrvarõngaste ostmist võib käsitleda ka investeeringuna, seega pole kullast ehete ostmine enamasti kunagi raha raiskamine, kuna nad säilitavad oma väärtuse ka pikema aja peale. Kindlasti leiate internetist palju erinevaid e-poode, kes müüvad laia valikut kuldkõrvarõngaid. Kuldkõrvarõngad e-poest ostes on teil alati võimalik need mittesobivuse korral tagastada ning tihtipeale on e-poodides rohkem tooteid, mille vahel valida.

Kullast kõrvarõngad allergikutele

Paljudel inimestel tekitavad teatud materjalid, millest valmistatakse paljusid ehteid – allergiaid. Näiteks ehted või esemed mis on tehtud niklist, messingust või vasest võivad paljudel inimestel kandmisel sügelusi, või allergiaid tekitada (kontaktdermatiit). Eelmainitud materjalid, mis oksüdeeruvad kiiresti, põhjustavad ka allergiaid.
See on ka üks peamisi põhjuseid, miks kuldkõrvarõngad on inimesele tihtipeale paremini sobivamad, kui teistest materjalidest valmistatud kõrvarõngad.

Lugege ka kullale omistatud võimetest ning selle ajaloost postituses: KULD.

Kuidas valida kuldkõrvarõngaid?

Moeehete hetketrend on kuldkõrvarõngad! Need sobivad ideaalselt aastaaegade vahel ja neid saab kanda mitmes kohas, kui need on ühendatud õige riietusega. Rääkimata sellest, need on nii stiilsed!

Küsimus ei ole tegelikult selles, kas teil on neid vaja või mitte, vaid selles, milline stiil sobib teie isikupära ja moemaitsega.

Oleme koostanud kuldkõrvarõngaste juhendi, mis aitab teil leida oma stiilile sobivaima paari!

KOLLANE KULD VS. VALGE KULD VS. PUNANE KULD: MIS ON TEILE PARIM?

Ilmne erinevus kollase, valge ja roosa kulla vahel on nende värvierinevused. Kui kulda kaevandatakse maapinnast, on see loomulikult kollane. Selleks, et kuld oma loomulikust olekust värvi muudaks, tuleb seda segada teiste sulamitega. Näiteks kulda, mis on valge, on segatud nikli ja muude sulamitega, et muuta see valgeks. Punane kuld saab oma värvi, kui seda segada vase ja muude sulamitega.

Teie jaoks sobivaima metalli valimisel on palju erinevaid tegureid. Mõned neist teguritest hõlmavad nahatooni, naha tundlikkust ja seda, kas kõrvarõngastes on vääriskive või mitte. Lisaks rõhutavad teatud kullatüübid teatud kive erinevalt.

Näiteks paistavad teemandid heledamad ja valgemad, kui need on asetatud valge kulla või kollase kullaga. Looduslikud soojad tsitriinid sobivad paremini kollase kullaga, erinevalt morganiitidest, mis ilmuvad kõige paremini roosa kullaga.

Populaarsed vääriskivid, nagu rubiinid, smaragdid ja safiirid, sobivad kenasti kõigi nende värvidega. Teie isiklik maitse, vääriskivide kvaliteet ja teie teose kujundus on teie jaoks parima valiku määravad tegurid!

KULLA POPULAARSUS MUUTUB AJAGA

Ajalooliselt on kollane kuld olnud ehete osas kõige populaarsem valik. Kuld oma haruldasel kujul on vasardatav, mis tähendab, et seda on lihtne vormida ja painutada, et luua esemeid, mida saab ehtena kanda.

Läbi aegade on kollast kulda kasutatud rikkuse ja saavutuste näitamiseks, kuid nagu kõik asjad, muutuvad ka maitse ja stiilid aja jooksul. 80ndatel sündis ehete uus ajastu, kui uus stiil jäi paljudele silma.

Valgest kullast sai 90ndatel ehtedisainerite ja -tarbijate lemmik eelkõige seetõttu, et teemandid paistsid kollase kullaga võrreldes heledamad ja valgemad. Valge kuld sisaldab niklit ja muid sulameid, mis annavad sellele klassikalise värvi. Selle puuduseks nende jaoks, kellel on nikliallergia, on selle võime põhjustada reaktsioone sõltuvalt raskusastmest.

Kui teil on tundlik nikliallergia, kuid teile ei meeldi kollane kuld, on plaatina suurepärane alternatiiv. Loomulikult valge ja hüpoallergeenne, plaatina peamine puudus on see, et see on kullaga võrreldes kallim puhtuse tõttu.

Võrreldes plaatinaga vajab valge kuld tavaliselt rohkem hooldust, kuna need esemed võivad oma läike/valge värvi kiiremini kaotada kui plaatina. See oleneb muidugi esemest ja selle kulumisest. Erkvalge välimuse säilitamiseks tuleb ese võib-olla kasta roodiumi, mis on plaatina sõsarmetall.

Lõpuks, olenevalt teie isiklikust maitsest ja eelarvest, on veel üks alternatiiv, roosa kuld. Roosa kuld hakkas ehete disainides sagedamini ilmuma 2010. aasta paiku.

Roosa kulla elav värv tuleneb selle sisust, sealhulgas vasest ja muudest sulamitest. See on suurepärane valik neile, kes ei taha “vana kooli” kollast kulda ning tahavad midagi muud kui valge kuld.

Roosa kulla ja kollase kulla puhul on üks väike puudus, kui te neid esemeid sageli ei kanna. Need stiilid kipuvad aja jooksul kergemini tuhmuma kui valge kuld. Seda saab hõlpsasti parandada poleerimislapiga või viies eseme kohaliku ehtespetsialisti juurde poleerimiseks ja poleerimiseks. Lihtsad sammud toovad teie eseme tagasi algse värvi ja läike!

MILLIST KARAATI PEAKSIN VALIMA? 

Kui otsustate, milline karaat teie kõrvarõngaste jaoks sobib, tuleb arvestada nelja asjaga:

Kvaliteet/Väärtus

Vastupidavus

Taskukohasus

Puhtus/toon

MIKS VÕIKS VALIDA 10K

Kvaliteet/väärtus: 10k on madalaim ehetes kasutatav kvaliteet. Tavaliselt müüakse seda kaubamajades ja jaemüüjate kettides. 10k kullast ehetes kasutatakse aga madalama kvaliteediga teemante ja vääriskive, et hoida hinda madalamal.

Vastupidavus: 10kt on väga vastupidav metall, kuna see ei sisalda palju kullasisaldust. 10k kaaluvate ehete kehvad disaini- ja tootmisprotsessid muudavad aga suure osa 10k ehete parandamisest altid.

Taskukohasus: on väga taskukohane, kuna sisaldab väga vähe kulda ja kasutab rohkem sulameid. 10k ehted on sageli kergemad, et hoida hinda madalamal.

Puhtus/toon: 10 k kulla puhtusaste on 41,7% puhast kulda. Seetõttu sisaldab see 10 osa kulda, 14 osa muid metalle kaalu järgi. 10 k kulla toonil on vähem kuldset läiget ja see tundub rohkem tuhmunud, kuna sisaldab rohkem sulameid.

MÄRKUS: 10 k kulda kasutatakse masstoodanguna valmistatud ehetes, mida müüakse kaubamajades ja jaemüüjate kettides üle kogu maailma. Peened juveelipoed ei müü 10 k kulda.

10k kullast ehteid parandades kasutame remondis 14k kulda, kuna see on kvaliteetsem ja remont peab kauem vastu. Soovitame tarbijatel osta ainult ehteid, mille puhtusaste on 14 k või rohkem.


MIKS VÕIKS VALIDA 14 K


Kvaliteet/Väärtus: Suurepärane igapäevane väärtus ja kvaliteet. Kasutavad paljud populaarsed nimebrändide disainerid. Kena kvaliteediga teemante ja vääriskive kasutatakse tavaliselt 14 k ehetes, mis on veel üks põhjus, miks nende hind on kõrgem kui 10 k.

Vastupidavus: 14k kõrvarõngad on väga vastupidavad ja juveliirid rakendavad tavaliselt paremaid tootmisprotsesse. Neid saab aga vajadusel kergemini parandada kui 10 k ehteid. Kõrvarõngad, mis on valmistatud 14k kullast, kestavad põlvkondi.

Taskukohasus: 14k kõrvarõngad on mõõdukalt soodsad, kuna sisaldavad rohkem kullasisaldust ja vähem sulameid kui 10k kuld.

Puhtus/toon: 14k kulla puhtusaste on 58,5% puhast kulda. Seetõttu sisaldab see kaalu järgi 14 osa kulda, 10 osa muid metalle. 14k kulla toonil on rohkem läiget ja heledam kui 10k kullal, kuna see sisaldab rohkem kulda ja vähem sulameid.

MIKS VÕIKS VALIDA 18 K


Kvaliteet/väärtus: 18k on kõrgeima kvaliteediga kuld, mida kasutatakse peentes ehetes ja seda kasutavad paljud tipptasemel ehtedisainerid. Samuti kasutatakse 18k kõrvarõngastes üldjuhul kõrgeima kvaliteediga teemante ja vääriskive, mis on veel üks põhjus, miks hinnapunkt on kõrgem kui 10k ja 14k kullast ehetel.

Vastupidavus: 18k ehted on mõõdukalt vastupidavad. Kuid see on vähem vastupidav kui 10 k ja 14 k, kuna see on pehmem. Nagu 14 k kõrvarõngad, kestavad ka 18 k kullast valmistatud kõrvarõngad põlvkondi.

Taskukohasus: 18k kõrvarõngad on massidele vähem taskukohased, kuna sisaldavad rohkem kulda ja kasutavad vähem sulameid kui 10k ja 14k kuld.

Puhtus/toon: 18k kulla puhtusaste on 75%. Seetõttu sisaldab see kaalu järgi 18 osa kulda ja 6 osa muud metalli. 18 k kulla toonil on rohkem läiget ja see paistab heledam kui 10 k ja 14 k, kuna see sisaldab rohkem kulda ja kolmest metallist kõige vähem sulameid.

Vaadake ka:

Kuldehted

Kuldehted ja väärismetallid

Info kuldehetest

Kuidas valida kuldehet

Kulla kokkuost

Kulla kokkuost info

Kihlasõrmused

Kuidas leida kihlasõrmus

Kuldkõrvarõngad

Kuldkõrvarõngad internetis

Investeerimiskuld

Otsite lisainformatsiooni teemal investeerimiskuld? Lugege täpsemalt kullast ning sellest, kuidas investeerida kulda ja kulda kokku osta. 

Pandimaja

Otsite pandimaja, kuhu viia oma seisma jäänud kuldehted või väärisesemed? Vaadake pandimaja kodulehelt, kuhu täpsemalt ehted viia ning küsige täpset hinnapakkumist!